Общинска избирателна комисия Кърджали
РЕШЕНИЕ
№ 96
Кърджали, 17.10.2023
ОТНОСНО: Постъпила жалба от Ресми Мурад – председател на Областния предизборен щаб на ДПС – Кърджали и жалба от Лятиф Расим - председател на Общинския предизборен щаб на ПП ДПС – Кърджали.
На 14.10.2023 г. от 14,58 ч. е постъпила жалба с Вх. № 3 от регистъра на жалбите и Вх. № 137/14.10.2023г. в общия регистър, подадена от Ресми Мурад – председател на Областния предизборен щаб на ДПС - Кърджали. Чрез жалбата подава сигнал за агитационни материали /плакати/ на политическа партия НДПС, че ползват абревиатурата на ПП ДПС в техните агитационни материали с цел заблуда на избирателите в тяхна полза. Също така смята, че е недопустимо различни политически партии да използват еднакви символи и същите абревиатури за име на политическа формация и да се отпечатват заблуждаващи агитационни материали. Моли за предприемане на необходимите действия за премахване на заблуждаващите плакати на ПП НДПС от закачените места и налагане на съответните санкции на нарушителите
На 15.10.2023 г. от 10.00 ч. е постъпила жалба с Вх. № 4 от регистъра на жалбите и Вх. №139 в общия регистър, подадена от Лятиф Расим – председател на Общинския предизборен щаб на ПП ДПС- гр. Кърджали
Жалбоподателят посочва, че в Общинския предизборен щаб на ПП ДПС е получен сигнал за една от партиите, регистрирана за участие в изборите за общински съветници, кметове на общини и кметове на кметства на 29.10.2023 г., че е издала и разпространила агитационни материали, които не отговарят на изискванията чл.183, ал.2 от Изборния кодекс, както и е употребила символи, които могат да заблудят избирателите относно кандидатите и политическата партия, от която са регистрирани.
Посочва се също така че с решение №№24,25 и 26 от 17.09.2023г., ОИК- Кърджали е регистрирала ПП „НАЦИОНАЛНИ ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРАВА И СВОБОДИ“ за участие в изборите за кметове на кметства, общински съветници и за кметове на 29.10.2023г. С Решение № 2256-МИ, ЦИК е определила заявеното изписване на наименованието на партията в бюлетината по следния начин: ПП „НАЦИОНАЛНО ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРАВА И СВОБОДИ - НДПС“. От приложения снимков материал е било видно, че в агитационния материал начинът на изписване на издателя на плаката не съответства на Решение № 2256-МИ на ЦИК. Липсвал е и задължителният текст на по чл.183, ал.2 от ИК „Купуването и продаването на гласове е престъпление“ и не ставало ясно кое от посочените лица е кандидат за кмет на община Кърджали. Също така е използван символ на плаката, който заблуждава избирателите като отправя внушение, че кандидатите са от ПП ДПС и 60 номер е поредния номер на партия ДПС в бюлетината. Моли за установяване на нарушението и изземване на агитационните материали. Към жалбата е приложен и снимков материал.
След като се установи мястото на поставените агитационните материали, чрез проведен разговор с представител на Общинския предизборен щаб на ПП ДПС - гр. Кърджали, бе извършена проверка от членове на ОИК- Кърджали, които констатираха че на Пазара на производителите - гр. Кърджали срещу цветарския магазин, на витрините на заведение за бързо хранене са поставени 3 броя плакати, идентични със снимковия материал към жалбата.
От посоченото в жалбите е видно, че се визира за ПП „НАЦИОНАЛНО ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРАВА И СВОБОДИ“ и с цитирано Решение №2256-МИ на ЦИК, в което е посочено точното изписване на наименованието на партията в бюлетината: НАЦИОНАЛНО ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРАВА И СВОБОДИ – НДПС.
Съгласно чл.183, ал.2 от ИК, която гласи, че всеки агитационен материал съдържа информация, че купуването и продаването на гласове е престъпление, като информацията заема не по-малко от 10 на сто от лицевата площ на агитационния материал и е разположена в обособено поле. Такава информация в агитационния материал на ПП „НАЦИОНАЛНО ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРАВА И СВОБОДИ“ липсва.
В Изборния кодекс не е строго регламентирано легално определение на „агитационен материал“, поради което следва да се изходи от общоприетото значение на употребеното словосъчетание. Най - общо казано, съобразно тълкуването на думите „агитация“ и „материал“, това словосъчетание означава осъществяване на дейност за политическо или идеологическо въздействие върху обществото или върху части от него. Изборният кодекс в § 1, т.17 от Допълнителните разпоредби на ИК определя, че „предизборна агитация“ е призив към подкрепа или неподкрепа на кандидат, партия, коалиция или инициативен комитет при участие в избори.
Предвид изложеното и на основание чл. 87, ал.1, т.22, т.34 във чл.183, ал.2 и чл.186, ал.1 от Изборния кодекс, Общинска избирателна комисия – Кърджали
Р Е Ш И:
ПРИЕМА ЗА ОСНОВАТЕЛНИ жалбите, подадена от Ресми Мурад – председател на Областния предизборен щаб на ДПС – Кърджали и от Лятиф Расим – председател на Общинския предизборен щаб на ПП ДПС- гр. Кърджали
УКАЗВА на Кмета на Община Кърджали незабавно да премахне агитационните материали, изготвени и поставени в нарушение на чл. 183, ал. 1, изречение второ и чл.183, ал.2 от Изборния кодекс.
УКАЗВА на всички политически партии, коалиции от партии и инициативни комитети да спазват стриктно правилата за провеждане на предизборна агитация.
Решенията на ОИК-Кърджали може да се оспорват в тридневен срок от обявяването им пред Централната избирателна комисия.
Председател: Юркюш Мехмедемин Ахмед
Секретар: Леман Лютви Мехмедали
* Публикувано на 17.10.2023 в 19:18 часа
| Пон | Вт | Ср | Чет | Пет | Съб | Нед |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | |||||
относно: замяна в ръководството на секционна избирателни комисия в частични избори за кмет на кметство с. Долище, на 14 юни 2026 година
относно: Упълномощаване членове на ОИК – Кърджали, които да предадат в съответствие с чл. 87, ал. 1, т. 32 от Изборния кодекс на ЦИК изборните книжа и материали от частичните избори за кмет на кметство с. Долище, общ. Кърджали на 14 юни 2026 г.
относно: Определяне на членове от състава на ОИК Кърджали за получаване на хартиените бюлетини и изборните книжа за гласуване в частичните избори за кмет на кметство с. Долище на 14 юни 2026 г.